شست و شوی ذهنی اویغورها در چین، متحولان امتیاز می گیرند

به گزارش سافاری رو، گزارش کنسرسیوم بین المللی روزنامه نگاران تحقیقی از نظارت های شدید، مجازات، کنترل و اجبار در این اردوگاه های استان مسلمان نشین چین می گوید.

شست و شوی ذهنی اویغورها در چین، متحولان امتیاز می گیرند

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

انتشار اسناد دولتی چین از شستشوی ذهنی و فشار زیاد روی مسلمانان ساکن در اردوگاه های سین کیانگ حکایت دارد. چین این اردوگاه ها را مراکز آموزش کار می نامد و کنسرسیوم بین المللی روزنامه نگاران تحقیقی (ICIJ) این مراکز را جایی برای شستشوی ذهنی عنوان نموده است.

به گزارش سافاری رو به نقل از خبرگزاری فرانسه، بر اساس اسناد لو رفته دولتی، مسلمانان ساکن این اردوگاه ها پشت درهای بسته نگه داری می شوند، اینترنت کنترل شده دارند، درهای آنها چند بار قفل می گردد و آزادی رفت و آمد برای آنها وجود ندارد. چین بارها تمامی این موارد را رد نموده و از این مراکز به عنوان اردوگاه های کارآموزی نام می برد.

این اسناد توسط کنسرسیوم بین المللی روزنامه نگاران تحقیقی به دست آمده و در روز یکشنبه در 17 رسانه دنیا منتشر شد. در این اسناد قوانین سخت گیرانه و پروتکل های دولتی حاکم بر اردوگاه های استان سین کیانگ تشریح شده است. براساس برآوردها بیش از یک میلیون مسلمان اویغور در این اردوگاه ها نگه داری می شوند.

براساس یکی از این اسناد، مسلمانان به صورت مداوم -حتی زمان استفاده از توالت- تحت کنترل هستند.

کلاس آموزشی مسلمانان اویغور/ عکس: بی بی سی

در سند دیگری می خوانیم: کارکنان اردوگاه باید از دوستی و صمیمیت افراد ساکن این کمپ ها جلوگیری نمایند. این کار از تعامل شخصی و تبانی های احتمالی جلوگیری می نماید.

جیمز لیبود کارشناس حوزه روابط قومی چین و استاد دانشگاه تروب ملبورن در این باره گفت: روایت کارآموزی در اردوگاه ها برای حزب کمونیست چین بسیار عجیب و شنماینده است.

نمایی از اردوگاه اویغورها در استان سین کیانگ چین/ عکس: خبرگزاری فرانسه

او به خبرگزاری فرانسه گفت: به گفته خود حزب کمونیست چین بازداشت های حساب شده و اجباری حکایت از غیرقانونی بودن این اردوگاه ها دارد.

شی جین پینگ رئیس جمهور چین پس از دریافت و انتشار اسناد 400 صفحه ای مبنی بر تحرکات مسلمانان اویغور در حمله شبه نظامیان این قوم مذهبی به یک ایستگاه قطاردستور برخورد قاطع و بدون بخشش علیه آنها را در سال 2014 صادر کرد.

پیش تر روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز اسناد محرمانه جدید را در کنار اسناد دولتی دیگری از چین منتشر کرد. این گزارش در کنار اسناد جدید سطح جدیدی از امنیتی بودن چین در سین کیانگ را نشان می دهد.

موقعیت مسلمانان اویغور در کمپ های آموزشی استان سین کیانگ/ عکس: خبرگزاری فرانسه

چین در ابتدا و پس از اسکان آنها در اردوگاه ها موجودیت این مسلمانان را انکار کرد، اما پس از مدتی از احداث مراکز آموزش حرفه ای با هدف افزایش مهارت های شغلی و ممانعت از افراط گرایی برای این افراد سخن گفت. این آموزش ها بر اساس اصول مندرین یا همان قوانین اصیل و سنتی چین ارائه می گردد.

به گزارش دویچه وله، گزارش کنسرسیوم بین المللی روزنامه نگاران تحقیقی از نظارت های شدید، مجازات، کنترل و اجبار در این اردوگاه های استان مسلمان نشین چین می گوید.

اسناد مزبور همچنین از در نظر دریافت امتیاز برای افرادی که دچار تحول ایدئولوژیک می شوند یا پایبندی خود به دستورالعمل های اردوگاه را نشان می دهند خبر می دهد. هم زمان برای متخلفان نیز مجازات هایی از جمله در رابطه با تماس های تلفنی یا زمان آزادی آنها در نظر گرفته شده است.

بی بی سی نیز در گزارش خود بیان کرد: این سیستم افراد ساکن اروگاه ها را وادار به کارهایی می نماید که مایل به انجام آن نیستند و به همین دلیل مجموعه به نوعی مرتکب نقص حقوق بشر می گردد.

--

بیشتر بخوانید:

آمریکا 28 شرکت چین را تحریم کرد؛ دلیل: آزار مسلمانان اویغور

اسلام زدایی به سبک چینی/پکن: اردوگاه های بازپروری را نمی بندیم

چین با اپلیکیشن موبایل مسلمانان اویغور را رصد می نماید

--

منبع: عصر ایران
انتشار: 19 آذر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 640

به "شست و شوی ذهنی اویغورها در چین، متحولان امتیاز می گیرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شست و شوی ذهنی اویغورها در چین، متحولان امتیاز می گیرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید