عضو کمیسیون انرژی: مردم باور کنند که آب کم است

به گزارش سافاری رو، یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: از نظر بنده بهترین راهکار برای بهینه سازی مصرف آب در وهله اول آموزش مردم و در گام بعدی اجرای سیاست های قیمتی است.

عضو کمیسیون انرژی: مردم باور کنند که آب کم است

فریدون عباسی در گفتگو با ایسنا، با تاکید بر ضرورت اتخاذ تدابیری به منظور مدیریت صحیح منابع آبی در سطح کشور، بیان نمود: در حل همه مسائل کشور انسجام مدیریتی بسیار حائز اهمیت است؛ زمانی که یک کاری قرار است انجام گردد پای وزارتخانه های مختلف با تخصص های متفاوت به میان می آید. به عنوان مثال در حوزه آب، بخش آب شرب به سازمان آبفای کشور باز می گردد که زیرنظر وزارت نیرو است. بخش آب کشاورزی نیز به وزارت جهاد کشاورزی باز می گردد. مسئول اصلی آب کشور نیز وزارت نیرو است. موضوع سد های کشور نیز در کمیسیون انرژی مجلس دنبال می گردد در حالی که باید در کمیسیون عمران مجلس این موضوع پیگیری گردد.

انسجام مدیریتی در قانون گذاری حوزه آب وجود ندارد

وی در ادامه اظهار کرد: موضوع آب نیز در کمیسیون کشاورزی مجلس دنبال می گردد درحالی که سر وکار وزارت نیرو با کمیسیون انرژی مجلس است. حتی در داخل مجلس و برای قانونگذاری که باید یک انسجام وجود داشته باشد در موضوع آب این انسجام وجود ندارد.

این عضو کمیسیون انرژی گفت: در حوزه اجرا نیز ما یک امور آب و یک آبفا داریم که کارشناسان کافی از نظر تعداد و از نظر تخصص ندارند. دولت باید نقش تنظیم گری و نظارت در این حوزه ها داشته باشد، ولی متخصص کافی نیز در حوزه تنظیم گری و نظارت ندارد.

وزارت کشاورزی اقتدار لازم برای اصلاح الگوی کشت ندارد

کننده مردم کازرون در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه واقعیت این است که خشکسالی همواره وجود دارد، شرح داد: ما شاهد کشت بی رویه محصولات آب بر در حوزه کشاورزی هستیم، وزارت جهاد کشاورزی نیز اقتدار لازم را برای جلوگیری از این موضوع ندارد. اقتدار به معنای تحکم و زور نیست بلکه باید با سیاست های تشویقی به سمت اصلاح الگوی کشت گام برداشت. زمانی که به کشاورز گفته می گردد کشت آب بر نداشته باش و کشت جایگزین را اجرایی کن باید کشاورز نیز تشویق گردد که این ابزار تشویقی در اختیار وزارت جهاد کشاورزی نیست.

وی در ادامه تاکید کرد: کشاورز هر محصولی را که می خواهد کشت می کند و هر میزان که قصد دارد آب مصرف می کند حتی زمانی که چاه های کشاورزی خشک می گردد به سراغ مجوز کف شکنی می رود تا عمق چاه های خود را افزایش دهد و برداشت بیشتری از منابع زیر زمینی داشته باشد.

عباسی گفت: مسئله آب به وزارت خانه های صنعت و کار نیز باز می گردد، چون مردم نیاز به اشتغال دارند. زمانی که اشتغال ندارند و سرمایه برای اشتغال زایی ندارند یا به حاشیه شهر ها مهاجرت می کنند و به سراغ مشاغل کاذب می روند یا اینکه به سراغ کشاورزی می روند در حالی که گنجایش کشاورزی کشور با این شکل سنتی تا حدی است.

مدیریت صحیح منابع آبی بسیار حائز اهمیت است

وی با تاکید بر اینکه نیازمند یک مدیریت واحد در حوزه آب هستیم، گفت: رفتار طبیعت به گونه ای است که مسئله گرم شدن زمین مطرح است از سوی دیگر افزایش جمعیت و توسعه شهرنشینی نیز نیاز به آب را افزایش داده است. همه این موارد بر ضرورت مدیریت صحیح در این حوزه می افزاید. از سوی دیگر ما باید آب فاضلاب را نیز کنترل کرده و از آن برای آبیاری فضای سبز استفاده کنیم. همه این موارد می طلبد تا به سمت مدیریت واحد در حوزه آب گام برداریم.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس در ادامه گفت: به نظر می رسد موضوع کم آبی و خشکسالی ادامه دار است و باید از الان به فکر آینده باشیم تا شرایط سخت تری رقم نخورد. آموزش مردم نیز در این حوزه بسیار حائز اهمیت است. مردم باید باور کنند که آب کم است و در مصارف خود دقت کنند. نباید از آب شرب برای آبیاری درختان در منازل استفاده گردد.

باید به سمت واقعی کردن قیمت آب گام برداریم

عباسی بیان نمود: از نظر بنده بهترین راه چاره برای بهینه سازی مصرف آب در حوزه خانگی در وهله اول آموزش و در گام بعدی اجرای سیاست های قیمتی است. باید آموزش های بهینه سازی مصرف از دوران کودکی آغاز و از طریق صدا و سیما این موضوع دنبال گردد. شخصیت های کارتونی خیلی می توانند در آموزش مصرف صحیح به مردم موثر باشند.

به گفته وی اگر همان هزینه ای که برای رساندن یک لیتر آب به خانه صرف می گردد را محاسبه کرده و هزینه نگهداری شبکه را هم محاسبه کنیم هم آبفای کشور درآمد لازم را برای اصلاح و نگهداری شبکه دارد و هم مردم نیز به سمت کنترل مصرف گام برمی دارند. پس ابتدا باید به مردم آموزش داده گردد سپس سیاست ها به گونه ای باشد که قیمت واقعی از مشترکان گرفته گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 7 آبان 1401 بروزرسانی: 7 آبان 1401 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 2274

به "عضو کمیسیون انرژی: مردم باور کنند که آب کم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عضو کمیسیون انرژی: مردم باور کنند که آب کم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید