کدام مردان مجرد می توانند در نهضت ملی مسکن ثبت نام کنند؟

به گزارش سافاری رو، معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: با تصویب هیات وزیران امکان ثبت نام مردان مجرد بالای 45 سال و بیماران خاص مجرد در طرح جهش تولید و تامین مسکن فراهم شد؛ پیشنهاد ثبت نام سایر مجرد ها که سن کمتری دارند نیز ارائه شده که به زودی نتایج آن اعلام می شود.

کدام مردان مجرد می توانند در نهضت ملی مسکن ثبت نام کنند؟

محمود محمودزاده در مصاحبه با ایسنا، اظهار کرد: با تصویب هیات دولت دو گروه دیگر شامل مردان مجرد بالای 45 سال و بیماران خاص مجرد به گروه های مجاز برای ثبت نام در طرح جهش تولید و تامین مسکن اضافه کرده شدند. بر این اساس، در حال حاضر پنج گروه شامل خانم های بالای 35 سال، افراد دارای معلولیت بالای 20 سال، نخبگان علمی، مردان مجرد بالای 45 سال و بیماران خاص، بدون داشتن شرط تاهل می توانند در طرح نهضت ملی مسکن ثبت نام کنند.

وی اضافه کرد: پیشنهادی هم از سوی وزارت راه و شهرسازی برای ثبت نام مردان مجرد کمتر از 45 سال به هیات دولت ارائه شده که به زودی نتایج آن اعلام می شود.

برخی افراد که مسکن دارند می توانند ثبت نام کنند

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه درخصوص شرط سابقه مالکیت نیز تغییراتی ایجاد شده است، گفت: با تصویب هیات وزیران، اختکمک به وزارت راه و شهرسازی داده شده که بر اساس شهر، استان و شرایط موجود در این زمینه تصمیم بگیرد. به این صورت که مطابق شاخص هایی مثل تعداد افراد خانوار، دهک های درآمدی و غیره، امکان مجاز شدن ثبت نام خانوار هایی که سابقه مالکیت داشتند فراهم می شود. به طور مثال افراد تحت پوشش نهاد های حمایتی که دهک های اول تا سوم هستند و خانواده های دارای سه فرزند و بیشتر در اولویت این طرح قرار می گیرند.

محمودزاده یادآور شد: تا پیش از این کسانی که از ابتدای فروردین 1384 دارای مالکیت خصوصی بودند و در واقع خانه به نامشان بود، امکان نام نویسی در طرح جهش تولید مسکن را نداشتند که با مصوبه اخیر اصلاحاتی در این زمینه صورت گرفت.

آورده دهک های اول تا سوم 20 میلیون تومان

وی درباره مبلغ آورده متقاضیان طرح جهش تولید و تامین مسکن گفت: آورده برای دهک های اول تا سوم 20 میلیون تومان و برای سایر دهک ها 40 میلیون تومان در نظر گرفته شده است. مقدار آورده متقاضیان عبارت است از قیمت تمام شده منهای تسهیلات که متقاضیان باید اختلاف این عدد را بر اساس قراردادی که بین سازنده و مردم منعقد می شود طی چهار تا پنج مرحله پرداخت کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی شرح داد: برای دهک های اول تا سوم تلاش این است که حداکثر مساعدت دولت و نهاد های حمایتی صورت گیرد. این کمک ها شامل کاهش سود تسهیلات بانکی، تامین بیشترین سهم وام، رایگان بودن هزینه پروانه ساختمانی، خدمات مهندسی و انشعابات رایگان است. درخصوص مالیات ساخت و محوطه سازی هم به ازای هر واحد فقط یک میلیون تومان دریافت می شود.

محمودزاده با بیان اینکه در طرح نهضت ملی مسکن تلاش شده تا بیشترین حمایت از دهک های یک تا سه انجام شود، گفت: اگر تسهیلات برای سایر گروه ها 50 تا 55 درصد هزینه ساخت را پوشش دهد، برای دهک های اول تا سوم حدود 80 درصد هزینه را پوشش خواهد داد. سقف تسهیلات متغیر شد. در طرح تازه مسکن، با استفاده از تجارب قبلی تلاش کردیم طرح را هوشمند کنیم. بدین صورت که بر اساس جغرافیای محل ساخت یا مخاطب طرح، مقدار تسهیلات و نرخ کارمزد فرق دارد.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی سقف تسهیلات طرح جهش تولید و تامین مسکن برای شهر تهران را 450 میلیون تومان، کلان شهر های بالای یک میلیون نفر 400 میلیون، مراکز استان ها 350 میلیون، شهر های کوچک و روستا ها 250 میلیون تومان گفت.

به گفته محمودزاده از روز 28 مهرماه تا کنون یک میلیون و 100 هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن ثبت نام کرده اند و نام نویسی تا 28 آبان ادامه دارد؛ بنابراین گزارش، از روز 28 مهرماه به مدت یک ماه ثبت نام اجرای قانون جهش تولید مسکن در سامانه جامع طرح های حمایتی مسکن به نشانی saman.mrud.ir در 31 استان و شهر هایی که زمین برای آن ها تامین شده، آغاز شده است. متقاضیان پس از ورود بر روی گزینه ثبت نام نهضت ملی مسکن کلیک کنند.

عدم استفاده از تسهیلات یارانه ای دولتی در بخش مسکن و سبز بودن فرم ج، فقدان مالکیت خصوصی، متاهل یا سرپرست خانوار بودن و سابقه حداقل پنج سال سکونت در شهر مورد تقاضا چهار شرط اصلی خواهد بود.

درخصوص شرط تاهل، پنج گروه شامل خانم های بالای 35 سال، افراد دارای معلولیت بالای 20 سال، نخبگان علمی، مردان مجرد بالای 45 سال و بیماران خاص، می توانند ثبت نام کنند. درباره نداشتن مالکیت نیز برخی گروه های درآمدی در برخی منطقه ها بر اساس تشخیص وزارت راه و شهرسازی از این شرط معاف هستند.

منبع: فرارو
انتشار: 23 آذر 1400 بروزرسانی: 23 آذر 1400 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 2005

به "کدام مردان مجرد می توانند در نهضت ملی مسکن ثبت نام کنند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام مردان مجرد می توانند در نهضت ملی مسکن ثبت نام کنند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید