درخواست اعتبارات ریالی صندوق توسعه ملی برای صادرات

به گزارش سافاری رو، رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران از ایجاد و راه اندازی سامانه پردازش یکپارچه درخواست های اعتبارات ریالی صندوق توسعه ملی خبر داد و گفت: متقاضیان دریافت اعتبارات از محل منابع صندوق توسعه ملی می توانند با مراجعه به وب سایت سازمان توسعه تجارت ایران نسبت به ثبت درخواست خود اقدام کنند.

درخواست اعتبارات ریالی صندوق توسعه ملی برای صادرات

به گزارش گروه اقتصادی سافاری رو به نقل از سازمان توسعه تجارت ایران حمید زادبوم از آغاز به کار سامانه پردازش یکپارچه درخواست های اعتبارات ریالی صندوق توسعه ملی تحت عنوان سپیدار خبر داد و گفت: براساس ماده 3 بسته حمایت از صادرات غیر نفتی سال 1398 مقرر شده کارگروهی متشکل از وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان توسعه تجارت ایران، صندوق توسعه ملی، بانک توسعه صادرات ایران، صندوق ضمانت صادرات ایران و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، سازوکار استفاده از منابع ریالی و ارزی مندرج در مواد یک و 2 بسته حمایت از صادرات غیر نفتی سال 98 را طراحی کند.

معاون وزیر صنعت افزود: بر این اساس با تدوین دستورالعمل مربوطه، سازمان توسعه تجارت ایران به عنوان متولی تجارت خارجی نسبت به ایجاد و راه اندازی سامانه پردازش یکپارچه درخواست های اعتبارات ریالی صندوق توسعه ملی موسوم به سپیدار اقدام کرد.

زادبوم بیان داشت: بر این اساس کلیه صادرکنندگان متقاضی دریافت اعتبارات از محل منابع صندوق توسعه ملی که با نرخ های ترجیحی پرداخت می شود می توانند از روز دوشنبه مورخ 12 خردادماه سال جاری با مراجعه به وب سایت سازمان توسعه تجارت ایران به آدرس www.tpo.ir نسبت به ثبت درخواست خود اقدام کنند.

وی افزود: این سامانه به صورت اتوماتیک نسبت به پردازش اطلاعات اقدام و درخواست های وارده را به بانک های عامل جهت پرداخت تسهیلات ارسال می کند.

زادبوم ارتباط سامانه ای با بانک های عامل را از مهم ترین مزیت های سامانه سپیدار گفت و گفت: صادرکنندگان می توانند یکی از بانک های پارسیان، توسعه صادرات، کشاورزی، توسعه تعاون، صادرات و بانک مشترک ایران و ونزوئلا را انتخاب کنند تا پس از احراز اهلیت صادراتی آن ها براساس شاخص های موجود در خصوص معرفی صادرکنندگان در اسرع وقت اقدام شود.

به گفته وی، صادرکنندگان لازم است ابتدا به سامانه مراجعه کنند و بانک ها مجاز به تشکیل پرونده قبل از احراز هویت از سوی سازمان توسعه تجارت ایران نیستند.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: تسهیلات ریالی صندوق توسعه ملی در سال 98 چهار هزار میلیارد تومان است که 2 هزار میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی و 2 هزار میلیارد تومان از منابع بانکی است.

گفتنی است، سامانه سپیدار براساس مفاد ماده یک بسته حمایت از صادرات غیر نفتی سال 1398 در خصوص سپرده گذاری صندوق توسعه ملی در بانک های عامل جهت پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش صادراتی طراحی شده و صادرکنندگان می توانند درخواست های خود جهت دریافت این تسهیلات را از طریق سامانه سپیدار به سازمان توسعه تجارت ایران اعلام کنند.

صادرکنندگان متقاضی تسهیلات نیز می توانند از روز دوشنبه مورخ 12 خرداد سال 1399 با مراجعه به پرتال سازمان توسعه تجارت ایران به آدرس www.tpo.ir برای ثبت درخواست تسهیلات ریالی از محل منابع صندوق توسعه ملی در سامانه سپیدار اقدام کنند. بانک های عامل نیز مؤظف هستند صادرکنندگان برای ثبت درخواست در سامانه سپیدار را معرفی کنند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 1148

به "درخواست اعتبارات ریالی صندوق توسعه ملی برای صادرات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست اعتبارات ریالی صندوق توسعه ملی برای صادرات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید